EHLİYETTE STAJYERLİK

Son yıllarda ehliyet denilince akla ilk gelen kelimedir “Stajerlik”.Her yılın son günlerinde insanların “stajyerliğe kalmadan” ehliyet almak için sürücü kurslarına akın ettiklerini gerek çevremizden gerekse medya aracılığı ile biliriz.

Peki işin aslı nedir?

STAJYER EHLİYET NEDİR?

Ehliyette stajyerlik uygulaması gelişmiş dünya ülkelerinin tamamında uygulanır ve hayat kurtaracak derecede faydalıdır. Amacı yeni ehliyet alan sürücülerin trafiğe emniyetli bir biçimde adapte olabilmelerini sağlamaktır.

Dünya üzerinde ölümle sonuçlanan trafik kazaları üzerinde yapılan istatistikler, ölümlü kazalara karışan sürücülerin büyük çoğunluğunun 25 yaşın altında ve 3 yıldan daha az süredir ehliyetli olduğu belirlemiştir.

Stajyerlik uygulaması ile bu “yeni başlama süreci”nin daha emniyetli geçirilmesi ve davranışa dönüşen doğru alışkanlıklar edinilmesinin sağlanması hedeflenir.Avrupa Birliği Uyum Süreci kapsamında ülkemizde de 2016 yılından itibaren ehliyette stajerlikuygulaması başlamıştır.

Stajyerlik sürecinde belirli kuralları ihlal eden stajyer sürücülerin ehliyetleri iptal olur ve sürücü kursuna tekrar müracaat ederek yeniden ehliyet almak zorunda kalırlar.

STAJYERLİK SÜRESİ NE KADARDIR

2016 yılından sonra ilk kez ehliyet alan sürücüler 2 yıl süre ile stajyer sürücü olurlar. İki yıldan fazla süredir ehliyeti olup, başka bir sürücü belgesi almak isteyenler ise stajyer olmadan ehliyetlerini alırlar.

STAJYER EHLİYET HANGİ DURUMLARDA İPTAL OLUR?

Stajyerlik süreci olan ilk iki yıl içerisinde 75 ceza puanı dolduran veya 0,20 promil alkol ile araç kullandığı tespit edilen stajyer sürücülerin ehliyetleri iptal olur.

BAZI İHLALLERİN CEZA PUANI KARŞILIKLARI

 

– Telefonla konuşmak: 10 ceza puanı
– Kırmızı ışıkta geçmek: 20 ceza puanı
– Emniyet kemeri takmamak: 15 ceza puanı
– Hız sınırını aşmak: 10 ceza puanı
– Park yasağına uymamak: 20 ceza puanı
– Yaya geçidi kurallrına uymamak: 20 ceza puanı
– Şerit takip kurallarına uymamak: 20 ceza puanı
– Muayenesiz araç kullanmak: 
10 ceza puanı

Ehliyeti iptal edilen bir stajyer sürücü, yeniden ehliyet almak istiyorsa psikoteknik muayeneden geçtikten sonra sürücü kursuna ilk kez müracaat eden bir sürücü adayı gibi tekrar müracaat etmeli, teorik ve direksiyon sınavına girerek başarılı olmalıdır.

STAJYER SÜRÜCÜ TEK BAŞINA ARAÇ KULLANABİLİR Mİ?

EVET, STAJYER SÜRÜCÜLER TEK BAŞLARINA ARAÇ KULLANABİLİR. Araç kullanırken yanlarında tecrübeli bir sürücünün bulunması gerekmez. Stajyer ehliyetin normal ehliyete göre daha kolay iptal edilebilir olmaktan başka bir farkı yoktur.

STAJYERLİK SÜRECİ BİTTİĞİNDE EHLİYETİ DEĞİŞTİRMEK GEREKİR Mİ?

Stajyer ehliyet ile normal ehliyet arasında fiziki bir fark yoktur. İşin aslı şudur ki alındığı tarihten itibaren iki yıl süre ile normal ehliyetlere stajyer ehliyet adı verilir.

İki yılın sonunda ehliyet kartını değiştirmezsiniz. Ehliyetinizin üzerinde “alındığı tarih”yazar. Bu tarihin üzerinden iki yıl geçtiği anda artık stajyerlik kısıtlamaları sizin için geçerli değildir. Yani aynı ehliyet kullanılmaya devam edilir.