MİNİBÜS EHLİYETİ (D1 Sınıfı Ehliyet)

Minibüs ehliyeti, 2016 yılından sonra ortaya çıkan yeni bir ehliyet sınıfıdır. 2016 yılı öncesinde B sınıfı otomobil ehliyeti alanlar, aldıkları ehliyet ile minibüs de kullanabiliyorlardı. Ancak 1 Ocak 2016 tarihinde karayolları trafik yönetmeliği değişti. Buna bağlı olarak sürücü kursları yönetmeliği de değişti. Ehliyet sınıfları, ifade edildikleri harfler ve kapsamları yenilendi.

Değişen yönetmelikle birlikte D1 sınıfı adında yeni bir ehliyet çeşidi ortaya çıkmış oldu.

MİNİBÜS EHLİYETİ İÇİN ÖN KOŞUL: B SINIFI EHLİYET SAHİBİ OLMAK

Minibüs kullanabilmek istiyorsanız öncelikle Otomobil Ehliyeti (B sınıfı ehliyet) almanız gerekiyor.

Ardından Minibüs kullanabilmek için D1 sınıfı ehliyet almanız gerekiyor.

Minibüs ehliyeti ( D1 sınıfı ehliyet ) almak için 21 yaşını doldurmuş, 22 yaşından gün almış olmanız gerekiyor.

Minibüs ehliyeti direksiyon sınavında ise sizden otomobil ehliyeti alanlardan istenilen uygulamaların aynılarını en az 10 koltuklu bir minibüs ile yapmanız isteniyor.

Direksiyon sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kursumuzda D1 sınıfı  ehliyeti eğitim ve sınavlarında Renault Master marka 14+1 araçlar kullanılmaktadır.

24 yaşını dolduranlar D sınıfı ehliyet alabildikleri için, D1 sınıfı arada kalmış bir ehliyet sınıfı olarak tanımlanabilir. Sadece B sınıfı ehliyetini 2016 yılından sonra almış olan, 21 yaşından büyük ancak 24 yaşından küçükler için alınması mantıklıdır. Bu nedenle hedef kitlesi düşük olan, düşük sürümlü bir ehliyet çeşididir. Ticari getirisi bulunmadığından ülkemizin bir çok yerinde hatta İstanbul’da bile D1 sınıfı ehliyet veren sürücü kursu bulmak zordur.

İstiklal Sürücü Kursu bu noktada üzerine düşeni yapmak adına gereğini yapmıştır. Kursumuzda D1 sınıfı ehliyet verilmektedir.

Yaşınız 21 den büyük ancak 24 ten küçük ise ve minibüs kullanmanız gerekecekse size D1 sınıfı  ehliyet almanızı tavsiye ediyoruz. Şayet 24 yaşını doldurmuşsanız, bu durumda minibüs ehliyeti almak yerine D sınıfı otobüs ehliyeti almanızı tavsiye ediyoruz.

Yaklaşık olacak aynı parayı ve aynı vakti harcayacağınız için, 24 yaşından büyükseniz D sınıfı ehliyeti tercih etmeniz sizin için daha doğru olacaktır.

İstiklal Sürücü Kursu olarak hem D1 sınıfı (Minibüs Ehliyeti) hem de D sınıfı (Otobüs ehliyeti) vermekteyiz.

Bize ulaşmak için hemen 0212 235 53 53 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.