OTOMATİK VİTES EHLİYET

Direksiyon sınavı artık eskisi gibi her girenin geçebildiği türden bir sınav değil. Sınav sırasında yokuşta kalkış yapma, geri geri gitme ve iki araç arasına park etme gibi oldukça seçici uygulamalar yapılıyor. Bu da sürücü adaylarının direksiyon sınavında oldukça zorlanmalarına sebep oluyor.

Ayrıca ülkemizde diğer gelişmiş dünya devletlerinde olduğu gibi otomatik vites araçların kullanılma oranı her geçen gün artıyor ve sürücü adaylarından bazıları ehliyetlerini aldıktan sonra sadece otomatik vites araç kullanmayı düşünmekteler.

Bu durumu göz önünde bulunduran Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü adaylarının otomatik vites araçla sınava girerek “otomatik vites ehliyeti” alabilmelerine imkan sağlayan bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme ile almak istediğiniz ehliyet sınıfının otomatik versiyonuna başvurarak eğitim ve sınavlarda otomatik vites araç kullanmanız mümkün oluyor.

Kursumuza

B-otomatik , A1-otomatik, A2-otomatik

sınıfı ehliyetler için müracaat edebilirsiniz.

Otomatik vites ehliyeti aldığınızda, ehliyet aldığınız sınıf kapsamında sadece otomatik vitesli araç kullanabilir, manuel vitesli araç kullanamazsınız. Ancak daha sonra yine kursa müracaat ederek ehliyetinizi manuel vites ehliyetine çevirebilir ve böylelikle o sınıfa dahil olan bütün araçları kullanabilirsiniz. Sürücü kursuna otomatik vites ehliyet almak için müracaat eden sürücü adayları, diğer sürücü adaylarından farklı olarak eğitimlerinde ve sınavlarında otomatik vites araç kullanırlar.
Direksiyon sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.