EHLİYET ( B sınıfı – Otomobil Ehliyeti)

“Ehliyet almak istiyorum” diyen bir sürücü adayının bahsetmek istediği ehliyet sınıfı genellikle B sınıfı ehliyettir.

B sınıfı Ehliyete sahip olan bir sürücü

OtomobilKamyonetMoped ve ATV kullanabilir.

Önce 50 soruluk Teorik Sınava girilir ve en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almak gerekir.

Daha sonra 35 dakika süren son derece seçici bir Direksiyon Sınavına girilir. Direksiyon sınavında yokuşta kalkış yapabilmek, 25 metre geri geri gidebilmek ve iki araç arasına park edebilmek gerekir. Direksiyon sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EHLİYET MÜRACAAT KOŞULLARI ve GEREKLİ EVRAKLAR

B sınıfı Ehliyet almak isteyenler 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olmalıdır. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’de oturma izni bulunan herkes 2 adet Biometrik Fotoğraf, Öğrenim Belgesive Sağlık Raporu ile kursumuza müracaat edebilirler.

EĞİTİMLER

Otomobil Ehliyeti almak amacıyla kursumuza müracaat etmiş olan sürücü adayları, 34 saat Teorik Eğitim ve 16 saat Direksiyon Eğitimi alırlar.

TEORİK DERSLER

Trafik ve Çevre Bilgisi – 16 saat

İlkyardım Bilgisi – 8 saat

Araç Tekniği – 6 saat

Trafik Adabı – 4 saat

Teorik dersler hafta içi akşamları 19:00 – 21:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Teorik dersler başlamadan önce SMS ile kursiyerlerimize bilgi verilmektedir. Önümüzdeki dönemin teorik ders programına buradan ulaşabilirsiniz.

DİREKSİYON DERSLERİ

Kursiyerlerimiz öncelikle akan trafiğe hazır oluncaya kadar ( en az 2 saat ) pistte veya simülatörde direksiyon eğitimi alırlar.

Hazırlayıcı eğitimin ardından her kursiyer için 14 saatlik Akan Trafik eğitimi başlar.

İSTİKLAL FARKI NEDİR?

Direksiyon ders programınız size uygun zamanlar göz önünde bulundurularak yapılır. Dersleriniz planlanırken kesinlikle katılmanız mümkün olan saatler seçilir. Böylelikle direksiyon derslerinizin tamamına eksiksiz katılmanız mümkün olur.

Derslerde aracınızda tek kişi olacak ve bire bir olarak ders göreceksiniz.

Her dersiniz 45 dakika sürecek.

EZBERLETMİYOR, ÖĞRENMENİZİ SAĞLIYORUZ

Direksiyon eğitimleri sürücü kurslarında genellikle direksiyon sınavının yapılacağı alanda “sınav alanını ezberletmeye yönelik” yapılır. Oysa sınav alanında ezberleme yöntemi ile yapılan çalışmalardan verim alınamaz. Sınav sırasında koşullardan herhangi birinin değişmesi durumunda ezber planı işe yaramaz, ve beraberinde başarısızlık gelir.

İstiklal Sürücü Kursu olarak direksiyon çalışmalarımızda değişen koşullarda nasıl karar vereceğinizi öğrenmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ezberleterek değil, öğrenerek araç kullandırıyoruz.

Bu da “yüksek sınav başarısı” anlamına geliyor…

EHLİYETTE BENZERSİZ SİSTEMİMİZ İLE YÜKSEK BAŞARI

Ehliyet almak için kursumuza müracaat eden sürücü adaylarının araç kullanma ile ilgili o güne kadarki birikimi birbirinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle durumunuzu ölçüp değerlendiriyor, bu değerlendirme sonucuna göre size özel bir eğitim içeriği planlıyoruz.

KİŞİYE ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ SEVİYENİZE GÖRE PROGRAM İÇERİĞİ

Daha önce hiç araç kullanmamış,

Az çok araç kullanma denemesi yapmış,

Kendi aracını kullanabilecek kadar kendine güvenen bir sürücü adayı olabilirsiniz.

Belkide bu tanımlamalar sizin durumunuzu tam olarak tarif etmemiş de olabilir. Her ne olursa olsun biz sizin seviyenizi ölçerek alacağınız 14 saatlik eğitimi sizin ihtiyaçlarınıza uygun ders içerikleri ile planlıyoruz.

Tamamı “ileri ve güvenli sürüş teknikleri” sertifikalı, tam donanımlı, güleryüzlü, anlayışlı ve sabırlı direksiyon öğretmenlerimiz ile araç kullanmanın keyfini süreceksiniz….

HEDEF: “KUSURSUZ ARAÇ KULLANMAK”