Bu yazımızı okuyarak sınavsız SRC belgenizi E-Devletten alabilirsiniz. Yapılacak işlemleri tek tek aşağıda anlattık. Adımları takip ederek siz de sınavsız src belgenizi alabileceksiniz.

Başlamadan Önce: Sınavsız SRC belgesi alabilmek için öncelikle E-Devlet şifremizin olması gerekmektedir.

Sınavsız SRC Belgesini Kimler Alabilir?

Eski ehliyetlerde B sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC4 belgesine başvurabilirler.

  • Eski Ehliyetlerde C sınıfı, yeni ehliyetlerde M,B1, B, D1, C1, C ve B1 sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.
  • Eski Ehliyetlerde D sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1E ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.
  • Eski Ehliyetlerde E sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC1 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

Eğer yukarıdaki şartları sağlamıyorsanız SRC 1, SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgesi alabilmek için bizimle hemen iletişime geçerek sınavlı bir şekilde SRC belgesi alabilirsiniz.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsak sınavsız bir şekilde E-Devlet üzerinden SRC belgemizi alabiliriz. Şimdi de yapılacak işlemleri tek tek açıklayalım.

Adım 1: Öncelikle E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapılır.

Sınavsız SRC Belgesi

Adım 2: Sisteme giriş yaptıktan sonra karşıma gelen ilk ekrandaki arama bölümüne SRC kelimesi yazılır ve çıkan sonuçlar arasında “Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru” yazan yere tıklanarak sayfa açılır.

Sınavsız SRC Belgesi

Adım 3: Karşımıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir. Bu ekranda bizden istenilen bilgileri sırasıyla doldurmamız gerekmektedir.

Sınavsız SRC Belgesi

Karşımıza gelen bu ekrandaki bilgileri sırasıyla dolduruyoruz.

Sınavsız SRC Belgesi
İstenilen Belge Türü: SRC1-Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

SRC2-Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

SRC3-Uluslararası Eşya Taşımacılığı

SRC4-Yurtiçi Eşya Taşımacılığı

Sınavsız SRC Belgesi
Ehliyet İl ve İlçe alanına Yeni Ehliyetlerde Ön yüzdeki 4c nolu alanı,Eski Ehliyetlerde Ön yüzdeki Ehliyetin Verildiği yer alanındaki bilgi seçilecektir.
Sınavsız SRC Belgesi
Eğer Ehliyetin verildiği yer İlçe değilse ilçe seçilmemelidir. İlçe alanı zorunlu değildir.
Sınavsız SRC Belgesi
Ehliyet Belge No: Yeni ehliyetler için ön yüzdeki 5 numaralı alanı girilecektir.

Eski tip ehliyetler için ön yüzdeki belge no alanı girilecektir.

Sınavsız SRC Belgesi
Ehliyet Belge Seri No: Yeni ehliyetler için arka yüz sağ alt köşedeki seri ve numara alanı girilecektir. Örn: AE123456Eski ehliyetler için arka yüzde sağ üst köşedeki harf ve rakamdan oluşan alanı girilecektir. Örn: P123456

Adım 4: Tüm bu bilgileri girdikten sonra BAŞVUR yazan yere tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki şekilde Halkbank veya Vakıfbank ‘a SRC belge ücretini ödemesi gerektiğiyle ilgili bir yazı çıkacaktır. Bu ödeme ATM, Mobil ve İnternet bankacılığından yapılmamaktadır. 19 TL belge ücretini şube veznelerinden ödeyebilirsiniz.

Sınavsız SRC Belgesi

Adım 5: SRC belge ücretini ödedikten sonra yeniden E-Devlete giriş yaparak gene arama kısmına SRC yazıyoruz. Bu sefer çıkan sonuçlar arasında “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” yazan yere tıklanır.

Adım 6: Gelen ekranda başvuru yapmış olduğumuz veya daha önce almış olduğumuz bütün SRC belgeleri gözükecektir. SRC belgemizin yanında bulunan “Belge Oluştur” yazısına tıklayarak SRC belgemizi görüntüleyebiliriz.

Sınavsız SRC Belgesi

Adım 7: Oluşturduğumuz belgeyi ekranda görüntüledikten sonra “Dosyayı İndir” yazısına tıklayarak belgemizi bilgisayarımıza indirebiliriz. Daha sonra bu belgeyi bir yazıcıdan çıkartarak SRC belgemizi çıkarmış oluyoruz.

Sınavsız SRC Belgesi
Sınavsız SRC Belgesi