100 Ceza Puanını Dolduran Sürücülerle İlgili Bilgiler

100 Ceza Nedir?

100 Ceza Puanı

Bu yazımızda halk arasında “100 Ceza” olarak adlandırılan durumu açıklayacağız.

Kara yollarında aracımızla kuralları ihlal ettiğimizde birtakım yaptırımlarla karşılaşırız. Bu yaptırımlar para cezası, aracın trafikten men edilmesi,  ceza puanı ya da sürücü belgesi iptali şeklinde olabilir. Bazı trafik kural ihlallerinde hapis cezası dahi uygulanabilir.

Bir sürücünün trafik kural ihlalleri nedeniyle ehliyetine uygulanan ceza puanlarının 1 yıl içerisinde toplam 100  puana ulaşması durumunda sürücünün ehliyeti; ilk seferinde 2 ay, ikinci seferinde 4 ay süre ile geri alınır. Üçüncü seferinde ise sulh ceza hakimliklerine sevk edilir.

Ehliyetleri süreli olarak geri alınan sürücülerin bu süre zarfında araç kullanmaları yasaktır.

100 ceza puanı uygulamasında 1 yıl nasıl hesaplanır?

Diyelim ki; 1 Haziran 2019 tarihinde ilk kez kırmızı ışık ihlali yaparken trafik polisi tarafından tespit edildiniz ve para cezasının yanında ehliyetinize 20 ceza puanı uygulandı. Bu durumda 1 Haziran 2020 tarihine kadar, yani ilk ceza puanı uygulamasından sonra 1 yıl içerisinde, alacağınız ceza puanlarının toplamı 100 puanı geçerse ehliyetinize iki ay süre ile el konuluyor. Bu süre dolmadan ikinci kez 100 ceza puanını doldurursanız el konulma süresi bu kez 4 ay oluyor. Aynı durum 1 yıl içerisinde üçüncü kez gerçekleşirse sulh ceza mahkemesine sevk ediliyorsunuz ve belki de ehliyetiniz tamamen iptal edilebiliyor.

El konulan ehliyet, nasıl geri alınır?

1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurarak, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınan sürücüler,

bu süre içeriside istedikleri bir sürücü kursuna başvurarak, ücreti karşılığında ilk defa ehliyet alanlarla birlikte teorik eğitimlere katılırlar. Bu eğitimin sonunda kurs tarafından eğitimin tamamlandığına dair bir belge düzenlenir ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanır. Bu durumdaki sürücüler 2 aylık bekleme süresi dolduktan sonra bu belge ile ilgili trafik büro amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.

Bir yıl içerisinde ceza puanını  ikinci kez doldurarak ehliyetleri 4 ay süre ile geri alınan sürücüler,

bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirm ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutularak rapor alırlar. Bu durumdaki sürücüler 4 ay bekleme süresinin sonunda psiko-teknik değerlendirme raporu ile birlikte  ilgili trafik büro amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.

Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını  üçüncü kez doldurarak sulh ceza hakimliklerine sevk edilen sürücüler, hakim kararına göre hareket ederler. Bu karar bazen ehliyetin iptal edilmesi dahi olabilir. Bu durumda ömür boyu ehliyet almak mümkün olmayacaktır.

100 ceza puanını doldurarak sürücü kursundan eğitim alacaklar için gerekli belgeler nelerdir?

100 ceza puanını doldurduğu için sürücü kursuna başvuran sürücülerin hazırlayacakları evraklar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 25.12.2018 tarihli yazısı ile yeniden belirlenmiş ve ilk defa kayıt olacak sürücü adayları ile aynı olacak şekilde güncellenmiştir. Aşağıdaki görsellere tıklayarak bu yazıyı görebilirsiniz.

Aday Sürücü Belge İptaliAday Sürücü Belge İptali

Gerekli belgeler:

 

  • 1 adet biometrik fotoğraf
  • Öğrenim belgesi (Diploma ya da öğrenci belgesi)
  • Sürücü olur sağlık raporu (Aile hekiminden alınabilir, giderken fotoğraf götürmek gerekir)

İstiklal Sürücü Kursu Taksim ya da Halıcıoğlu Şubelerinden birine gelerek başvurunuzu yapabilir, teorik eğitimlere katılıp belgenizi alabilirsiniz. 

Hemen başvurmak için tıklayın…

 

Posted in BLOG and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir